קוראת בין השורות

אסתר טל

מעריב נשים

"כבר שנים רבות משמשת הגרפולוגיה כלי יעיל בייעוץ ובהכוונה מקצועית. לדברי הגרפולוגית כרמלה שגב מדובר בכלי ניבוי די מדויק. כתב היד יכול לתת כיוון למי שעדיין לא בחר מקצוע לחיים, וגם למי שמרגיש שהוא צריך שינוי"

מעטים הם יחידי הסגולה שזכו לעסוק במקצוע שהוא גם תחביבם, והם מאושרים בעבודתם. "בעיית הבחירה היא קשה בכל תחומי החיים, ובעיקר כשאדם צריך לבחור מקצוע שיקבע את מסלול חייו", אומרת כרמלה שגב. "ההיצע הוא רב, ולאדם אין די כלים כדי לעשות את הבחירה הנכונה".

שגב היא גרפולוגית מוסמכת, M.A בחינוך מאוניברסיטת בר-אילן וחברת האגודה לגרפולוגיה מדעית. היא עובדת כיועצת לחברות ולארגונים בנושאי התאמה לתפקיד, ונותנת ייעוץ פרטני בבחירת מקצוע. "אנשים מאד מתלבטים בבחירת מקצוע. אם בוחרים בתחום מסוים יש תחושת החמצה, ולרבים יש קושי לקחת אחריות על החלטתם ולכן הם דוחים אותה".

לדבריה, באמצעות כתב היד ניתן להגדיר לא רק את תכונותיו של האדם אלא גם מהם הצרכים האישיים שלו, שאם יבואו לידי ביטוי בעיסוק ובקריירה, הסיכוי שיגשים את עצמו ויהיה שבע רצון ומסופק גבוה יותר. לעומת זאת, אדם שאינו בוחר בתחום ההולם את אישיותו, כישוריו וצרכיו, לא מוצא סיפוק בעבודתו וחש אומלל. "במקום ללכת עם שיר בלב לעבודה, הוא עלול אפילו לפתח מחלות", אומרת שגב.

מי מגיע אלייך לייעוץ?

"חיילים משוחררים, אנשים באמצע החיים שרוצים לעשות הסבה מקצועית, כאלה שמיצו עצמם בעבודה וחשים תקועים, או אנשים שבחרו במסלול לא נכון ורוצים שינוי. גם פנסיונרים שמחפשים עיסוק חדש".

אילו נתונים צריך להביא בחשבון כשבאים לבחור עיסוק או תפקיד?

"ראשית, אדם צריך לעשות היכרות עם עצמו, כלומר להגדיר את התכונות המאפיינות אותו, כמו אחריות, דייקנות, חריצות, התמדה ויוזמה. בנוסף, עליו להגדיר את צרכיו האישיים, למשל הצורך בניידות, הצורך בעצמאות, הרצון להשפיע, הצורך להיות בשליטה במצב, או הצורך לתת שירות לאנשים, לעבוד לבד או בצוות ועוד. מי שתכונותיו מצביעות על נתונים שהתפקיד דורש, יצליח בכל משימה".

כיצד את מסייעת באמצעות הגרפולוגיה לבחור תחומי עיסוק?

"הגרפולוגיה היא למעשה 'כתב מוח', מעין שיקוף רנטגן נפשי. הכתב משקף את המצב הפסיכופיזי של האדם, כלומר איך הוא חושב, מרגיש, מתפקד, אילו כוחות נפשיים ופיזיים יש לו, איך הוא משתמש באנרגיה ומווסת אותה ואת כושר הסתגלותו לחיים. הכתב משקף לא רק את ההתנהגות השכלית – רציונאלית אלא גם את האינטליגנציה הרגשית. אני מספקת לאדם מידע על עצמו ומסייעת לו לעשות בחירה מוצלחת על ידי ההתאמה בין אישיותו, תכונותיו וצרכיו לבין הפרופיל המקצועי. אני תורמת לשיקול הדעת של האדם, אבל אני לא מחליטה בשבילו".

מהו יתרון הגרפולוגיה ככלי אבחון לעומת שיטות אחרות?

האבחון הגרפולוגי קצר, ישר ואמין, ובדרך כלל במסגרת פגישה אחת אפשר להגיע להחלטות. כאן הנבדק לא צריך להתאמץ ולהציג את יכולותיו, שכן אני מנתחת אותן מתוך כתב היד וכל שעליו לעשות הוא להתייחס לנתונים, לחשוב ולהחליט מהי הדרך שלו. הגרפולוגיה מסוגלת לזהות קושי, חרדה והיסוס, וכשאני נתקלת בסיטואציה כזו, אני מחברת את הנבדק לכוחותיו יותר מאשר לחולשותיו".

בהמלצה את מתייחסת גם לשלל המקצועות הכלולים בתחום ולצורכי השוק?

"אני נותנת לפונה מידע על השדות התעסוקתיים שמתאימים לו, כמו ארגון, טכנולוגיה, חברה, ניהול או אמנות, ומצביעה על מקצועות ספציפיים שהוא יכול לבחור באותו תחום.

למשל, 'שדה חברה' כולל בתוכו הוראה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ועוד. אני גם מתחשבת בצרכי השוק, כמו למשל מחשבים, שהוא תחום מבוקש. אך כיוון שיש כ-20 מקצועות הקשורים בחומרה ובתוכנה, אנימציה, אינטרנט ועוד, אני מציעה לאדם לפנות לחברות שעוסקות בהוראת מחשבים, כדי שיעבור שם את המבחנים הפנימיים ויקבל ייעוץ ספציפי".

ואם לאדם יש חלום לעסוק במקצוע מסוים?

"אני מתייחסת לכך, אולם אני בוחנת אם יש פרופורציה בין הרצונות לבין יכולת המימוש שלהם. יש כאלה שהחלומות שלהם זה להגיע מיד לפסגה, בלי תהליך של למידה והתפתחות הדרגתית, ואדם צריך להיות מודע ליכולותיו".

ואם מישהו רוצה להיות שחקן למשל וכישוריו בינוניים, תמליצי לו לוותר על החלום?

"אני סבורה שאם לאדם יש חלום עליו ללכת איתו, כי אין ספק שסיפוק הוא חשוב ביותר. הבעיה מתעוררת אם החלום הוא מעבר להישג יד, ואז אני מסייעת לאדם לראות את המציאות. אנו חיים בשוק תחרותי, שרק לטובים יש אפשרות לשרוד לטווח הארוך, וככל שהאדם ממריא מעלה בחלומותיו, כך ההתרסקות תהיה גדולה יותר".

מה תייעצי לאדם עם שפע כישורים שמתלבט לגבי הקריירה המתאימה לו ביותר?

"כל אדם יכול לעסוק ביותר ממקצוע אחד ולממש את עצמו. קיימת אופציה היום לגוון ולשנות קריירה כל 10 שנים. הבעיה היא שאנשים עם מגוון כישורים פעמים רבות נתקעים, כי ההתלבטות מקשה עליהם את הבחירה".

לכו לגרפולוג