פוחדים ללכת לפסיכולוג? – לכו לגרפולוג

יעל השילוני – דולב.

ידיעות אחרונות זמנים מודרניים

ניתוח גרפולוגי עשוי לפתור בעיות בחיי הנישואים. כתב היד מגלה את האישיות הבסיסית, ואת מידת ההתאמה ונקודות החיכוך בין בני זוג. יתרון: אין סטיגמה של טיפול פסיכולוגי. חסרון: ייעוץ גרפולוגי הוא קצר, ובמקרים קשים אינו מספיק

"כתב היד של בני זוג מספר הרבה על הקשר, על מידת ההתאמה, על נקודות החיכוך – ובהתאם יכול להיות בסיס לשינוי ושיפור היחסים ", אומרת כרמלה שגב, גרפולוגית מוסמכת העוסקת בייעוץ זוגי.
שגב, תואר שני בחינוך, מנחה במכון לטיפול ולייעוץ פסיכולוגי "מעגלים", משלבת בין שני התחומים הפסיכולוגיה והגרפולוגיה. שגב אינה מעמתת את הגרפולוגיה עם הפסיכולוגיה, אלא להיפך, טוענת שאלה שני תחומים שיכולים להשלים זה את זה. "לגרפולוגיה יש את הייחוד והיתרונות במקומות שבהם הפסיכולוגיה יכולה להיתקל בקשיים".
הגרפולוגיה בניגוד לתחומי ייעוץ אחרים אינה מאיימת, אינה סטיגמטית ואנשים מתייחסים אליה בסקרנות. תלמידים שמסרבים להיפגש עם יועץ או פסיכולוג מוכנים לשתף פעולה עם גרפולוג. גם בני זוג שחוששים מהדימוי שיוצרת הליכה לטיפול פסיכולוגי, יגשו ביתר קלות לגרפולוגיה. בנוסף כשאחד מבני הזוג לא מוכן לבוא לייעוץ, אפשר לאבחן את אישיותו באמצעות כתב היד. האבחון הוא אך ורק בהסכמת בעל הכתב , אולם יש מקרים בהם מאפשרת האתיקה המקצועית לנתח כתב יד שלא ברשות הכותב, למשל כשנשקפת סכנת אלימות לכותב עצמו או לבן זוגו או לסביבתו. אז אני מוכנה לשתף פעולה במטרה לחסוך כאב וסבל.
"כשאם מבקשת שאבדוק את כתב היד של החבר של הבת מתוך סקרנות, לא אסכים, אבל כשפנתה אלי צעירה עם כתב היד של בעלה וחשפה סיפור חיים קשה , הסכמתי. ואכן הבחנתי ברמת אלימות גבוהה שהשתקפה מתוך הכתב. הבעל לא הסכים ללכת לטיפול, ואני המלצתי בפניה לשקול את המשך הקשר הזה".
יתרון נוסף בייעוץ הגרפולוגי, שהוא אינו דורש מהמטופל לספר על עצמו. לאנשים קשה לעיתים לדבר על עצמם ולא נוח להם לחשוף את עצמם ואת קשייהם בדיבור. בייעוץ גרפולוגי הגרפולוג הוא שמדבר ומספר מה מגלה כתב היד. בני הזוג לא חייבים לספר ליועץ כבר בפגישה הראשונה על מערכת היחסים ביניהם, וכך הוא לא הופך להיות שופט ביניהם. מצב זה מאפשר הקשבה גדולה יותר לצרכים של כל אחד מבני הזוג.
עם זאת, ייעוץ גרפולוגי הוא קצר מועד (פגישה אחת עד עשר), ובמקרים קשים במיוחד אינו מספיק, ואז ממליצה שגב לפנות לייעוץ פסיכולוגי.

"מכון 'מעגלים' מפנה לעיתים את מטופליו לייעוץ גרפולוגי חד פעמי", אומרת דר' נירה כפיר, מנהלת המכון. "ייעוץ גרפולוגי לבני זוג לא עוסק ב'כאן ועכשיו' אלא בדפוסי אישיות מתמשכים. בכך הוא מאפשר להוריד את המתח ולהצביע על נקודות קירבה וחיכוך.
בנוסף, הוא עוזר לאנשים שחשים כי לא מיצו את הפוטנציאל שלהם לקבל הכוון תעסוקתי המסתמך על כישוריהם. השימוש במסמך שהוא כתב יד, יוצר איזו אמינות בדומה לצילום רנטגן. אנשים נוטים פחות להתווכח ומתרשמים כשמישהו מנסח עבורם דברים שלא הצליחו להגדיר לעצמם. יש בזה הרבה כוח".

הגרפולוגיה פיתחה גם שיטת טיפול ייחודית הנקראת גרפותרפיה. הטיפול הזה גורס שכשם שכתב היד משקף את הפונקציות (הלא תמיד מודעות) של המוח – הרי שעל ידי שינויים מסוימים בכתב, יתרחש תהליך הפוך וכתב היד ישפיע בצורה תת הכרתית על האישיות. לדוגמא: מרחק גדול מאד בין מילים שיכול לפעמים להעיד על בדידות, ניכור וקשיי תקשורת, יטופל בגרפותרפיה על ידי המלצה לצמצם את הרווחים שעל הנייר במטרה לשנות את הנטייה האישיותית. כך מקבל המטופל כלים להתמודדות עם קשייו. הוא זה שלוקח את האחריות על התהליך: ע"י שינוי כתב היד בדרך מודעת, מתחוללים שינויים ברמה הבלתי מודעת, וכך עשוי האדם להגיע למטרה שהציב לעצמו.

ייעוץ זוגי באמצעות גרפולוגיה חושף בפני בני הזוג את הצרכים האישיים , החולשות והכוחות של כל אחד מהם, ואף יכול לתאר כיצד יתפקדו כזוג בעתיד, ואיך כל אחד מהם יגיב במצבי לחץ ומשבר (קשיים כלכליים, מחלות, בעיות עם הילדים, תסכול בעבודה).
שגב מסבירה ששתי סיבות עיקריות מביאות זוגות נשואים, אחרי מריבות קשות, לייעוץ:
אי התאמה בסיסית, או שחיקה שנובעת מקשיי היום – יום.
"במצבים של שחיקה, כשיש התאמה בסיסית ניתן להציע יישומים כיצד להגיע להבנות והסכמות בתוך המערכת. במצבים של אי התאמה בסיסית ושוני מהותי בצרכים האישיים של כל אחד מבני הזוג כוון הייעוץ יהיה שונה."
לדוגמא: זוג שקשייו מקורם בקצב חיים שונה: האישה מהירה, דינאמית, רואה הכל בשחור ולבן, בעוד שבעלה איטי, מסודר ורגוע. היא לוחצת עליו שיהיה מהיר ואנרגטי יותר, והוא מצפה ממנה שתהיה מתונה ורגועה. כמובן שאלה הבדלים מהותיים, בלתי ניתנים לשינוי, ושאין דרך אחרת אלא להבין את השוני וגם לקבל אותו.
אחרי שבני הזוג מקבלים אינפורמציה על עצמם, יש לכל אחד מהם הכרות עמוקה יותר עם עצמו ועם בן זוגו.
שגב: "הגיע אלי זוג מסוכסך. אחרי שהדגשתי תכונות חיוביות שבלטו אצל האישה בכתב היד, נדהם הבעל מגילוי מעלותיה של אשתו ותמה איך לא עמד על טיבה. במקרה אחר לאישה שהתאפיינה באחריות ברמה מאד גבוהה, הסברתי שלעיתים תכונה זו גובלת בשתלטנות. היא הופתעה כשבעלה הסכים איתי. היא לא העלתה על דעתה שאנשים יכולים לפרש את האכפתיות שלה כשתלטנות. הייעוץ יצר ביניהם מפגש אחר ועזר להם להבהיר דברים."
"לעיתים אני מזהה שאחד מבני הזוג אשם יותר במצבים הקשים שנוצרים, כי הוא זה שתמיד תובע ומאשים, והצד השני, הרגיש יותר, הופך למואשם תמידי. לפעמים אני מפנה את אחד מבני הזוג לאיש מקצוע כדי לארגן את אישיותו במטרה לשפר את הזוגיות".
"בפגישה עם בני הזוג אני גם מצביעה על הקבוע והמשתנה בכתב היד. יש תכונות בסיסיות כמו: מזג, צורת חשיבה, כריזמה, מופנמות או מוחצנות שאי אפשר לשנות. לעומת זאת יש הרבה תכונות שניתנות לשינוי כמו: תלות ועצמאות, תוקפנות, תיעול נכון של אנרגיות וכו' ועל תכונות אלו אני ממליצה לעבוד.
חשוב לדעת: אין אפשרות לשנות אדם אחר! אדם יכול לשנות רק את עצמו – והשינוי הזה הוא שיכול להשפיע על שינויים בתוך המערכת.
כאשר מבינים את ההתנהגויות השונות ואת הרקע למתחים, אפשר ללמוד איך להתמודד עם הבעיות".

ייעוץ זוגי בין השורות