ייעוץ זוגי בין השורות (מתוך הכתבה)

כתב : קובי צבי

עולם האישה

קיבלתם רגליים קרות לפני החתונה? משהו מפריע לכם בבן הזוג שלכם? נמצאים על סף גירושים? כבר לא חייבים לפנות רק לפסיכולוגיים או ליועצי נישואין.
כרמלה שגב , גרפולוגית ויועצת לבני זוג, מאתרת באמצעות ניתוח כתב היד של בני הזוג תכונות אופי, צרכים אישיים, קשיי תקשורת, לויאליות ויושר אישי ומציעה דרכים להתמודדות.

הזוגיות, אותה מילת קסם שחביבה כל-כך על אנשים שמתפרנסים מכתיבה לעיתונים, ומשמשת לתיאור מערכת יחסים שאמורה להתקיים בין גברים לנשים , הופכת בשנים האחרונות ליותר ויותר קשה. עם המעבר שחל בחברה הישראלית מעיסוק בבעיות האומה, העם והארץ, לעיסוק אינטנסיבי באיכות החיים הפרטיים, גברה המודעות למערכות היחסים שלנו, וכך גם הביקוש לכלי אבחוני יעיל ומהיר לאיתור הבעיות הפוקדות את בני הזוג.

הגרפולוגיה תורת ניתוח כתבי היד , מציעה פיתרון לבעיה. החשיבה שעומדת מאחורי ניתוח כתב היד טוענת שמה שאנחנו מעלים על הנייר, אינו "כתב יד" אלא "כתב מוח". הדרך שבה אנחנו ממקמים את עצמנו על הנייר, הצורה שבה אנחנו מעצבים את האותיות, סדר השורות ושטף כתב היד מעידים על תפיסת הכותב את עצמו וסביבתו. מכתב היד ניתן ללמוד על אופיו, על תכונותיו, על יושרו ועל יכולתו השכלית, המעשית והיישומית של הכותב . כל המידע מצוי בכתב היד, צריך רק לדעת מה לחפש. השוני בין כתב אחד למשנהו הוא גם השוני בין אדם לרעהו. לקונפוצ'יוס, החכם הסיני, מיוחסת האימרה : " היזהר לך מפני אדם שכתב ידו כקנה סוף ברוח" .

כרמלה שגב גרפולוגית במקצועה יועצת לבני זוג, התמחתה בגרפולוגיה קלינית, הענף בגרפולוגיה שעוסק בבעיות אישיות. היא מאבחנת באמצעות ניתוח כתבי היד שבני זוג שולחים אליה, מהן הבעיות האמיתיות שמטרידות אותם, ומציעה דרכים להתמודד איתן.

שגב, גרפולוגית מוסמכת וחברת האגודה לגרפולוגיה מדעית, בעלת תואר שני במדעי ההתנהגות, נשואה לקצין בכיר במילואים, ואם לשלושה ילדים. בנה שרון, קצין שריון, נפל בצבא. לגרפולוגיה היא הגיעה לאחר עשרים שנות הוראה במחלקה להכשרת מורים. היא למדה במשך ארבע שנים אצל ציפי להב, אחת המומחיות הגדולות בארץ לניתוח ציורי ילדים, ואחר כך השתלמה במשך שנתיים נוספות אצל יגאל ורדי, גרפולוג ופסיכולוג קליני. כעת היא עובדת על ספר שיאפשר ניתוח גרפולוגי של טיפוסי האישיות שפיתחה הפסיכולוגית דר' נירה כפיר (ראה מסגרת). במיוחד חשוב לה להדגיש את הצד המדעי והאתי של עבודתה.

"אנחנו מקפידים מאוד על כללי האתיקה. אני לא מנתחת כתבי יד מבלי לקבל את הסכמתו של בעל כתב היד. באגודה מקדמים את 'חוק הגרפולוגים' שאמור להסדיר למי מותר לעסוק בגרפולוגיה, ואנחנו מקווים שיועבר בכנסת. אני עוסקת בייעוץ על בסיס כתב היד ובמקומות שאני מזהה מצב שהוא לא בתחום התמחותי אני מפנה לטיפול מקצועי של פסיכולוגים או פסיכיאטרים".

חוץ מגרפולוגיה קלינית היא עוסקת גם בגרפולוגיה יישומית, ומלמדת גרפולוגיה אנשים שרוצים להפוך את הלימוד למקצוע או במסגרת לימודי העשרה.

מי נעזר בדרך כלל בשירותייך?

" פונים אלי גם גברים וגם נשים. עקרונית הפונים מתחלקים לשלוש קבוצות:

הקבוצה הראשונה היא של זוגות לפני מיסוד הקשר כלומר לפני חתונה. הם באים אלי כי הם הבחינו בניצנים של בעיה שנתפסת כמהותית, ובאים לברר עד כמה התחושה שלהם נכונה ומה אפשר לעשות בקשר לכך.

הקבוצה השנייה, שהיא גם הגדולה ביותר, מגיעה אלי במצבי משבר. למרות הפתיחות וההתקדמות הגדולה, בציבור יש עדיין רתיעה מטיפול פסיכולוגי. הטיפול יקר, ארוך בדרך כלל ודורש מידה רבה של היחשפות מצד המטופל. הגרפולוגיה מספקת במצבים כאלה פיתרון מאוד נוח. בשלב ראשון הפונה נדרש לספק את כתב היד שלו, מה שנראה פחות מאיים. כמובן שלאחר מכן מתנהלת שיחה שמקורה בממצאי ניתוח הכתב.

הקבוצה השלישית שבאה אלי היא של פרק ב' בחיים. אנשים שלא רוצים ליפול לאותה מלכודת פעם שנייה. יש להם פחד מכישלון לצד צורך אדיר למצוא קשר של ביטחון חום ואהבה.

צריך רק לזכור שגרפולוגיה לא באה להחליף טיפול פסיכולוגי, היא כלי אבחוני שבא להתיחס למשבר באמצעים נוספים."

מה את מייעצת לבני אדם שנמצאים במשבר?

"העובדה שקיים משבר בין בני זוג לא תמיד מלמדת שקיימת בעיה מאוד דרמטית. בשעת משבר אנשים מחוברים יותר לרגשות ולחולשות שלהם מאשר במצבים רגילים. זה הזמן להכניס את הבעיות לפרופורציה. הרבה זוגות מגיעים למצב גירושין לא בגלל אי התאמה בסיסית, אלא בגלל אי הבנות והסלמה של מריבות כתוצאה מחיכוכים שניתן לפתור בצורה עניינית. עצם העובדה שהם מגיעים אלי, מלמדת כי קיימת מוטיבציה מצידם לנסות ולהתמודד עם הבעיה. זהו ייעוץ קצר טווח שמכוון לפתרונות אופרטיביים."

מה את יכולה לגלות באמצעות הכתב?

"הרבה מאד אינפורמציה . יכולות בתחום התעסוקתי, יכולת אינטלקטואלית, יושר, דפוסי תקשורת ועוד שורה ארוכה של תכונות שמרכיבות את אישיות האדם. אבל בייעוץ הזוגי אני עוסקת בעיקר בהגדרת הצרכים האישיים של כל אחד מבני הזוג, בסגנון חייו, במה חשוב לו בחיים ומה מאיים עליו."

אנשים רוצים שיגידו להם מה לעשות ואיך להתנהג ?

"בדרך כלל כן, אולם אני נמנעת מלקבוע עבורם. אני לא לוקחת אחריות על החלטות של אף אחד. כל אחד מבני הזוג הוא היחיד שיכול וצריך לעשות את החלטותיו בעזרת האינפורמציה שקבל ממני. התפקיד שלי הוא להצביע על נקודות החיכוך ונקודות המפגש בין בני הזוג , להצביע על בעיות צפויות ולהציע פתרונות."

איך בעצם את יודעת אם הם מתאימים או לא?

"התאמה היא עניין יחסי. השאלה היא לא אם הם מתאימים או לא, אלא איך הם ילמדו לחיות האחד עם הצרכים של השני. הכוונה היא להביא את בני הזוג להתחשבות הדדית, לקבלת השונות, ולהגשמת המשפט – אם אתה רוצה להיות מלך, תן לבת הזוג שלך להיות מלכה – כל אחד חייב לספק את התנאים שבהם השני יוכל לחיות את חייו שלו."

ארבעה טיפוסי האישיות

הסיווג לארבעה טיפוסי האישיות פותח על ידי דר' נירה כפיר, ובא לתאר טיפוסי תקשורת. הסיווג נכון לגבי נשים וגברים באותה המידה, אבל צריך לזכור שאיש מאיתנו אינו טיפוס טהור, ושכולנו משלבים כמה אלמנטים מכל טיפוס.

כרמלה שגב עובדת על כתיבת ספר שידריך כיצד ניתן לאבחן את הטיפוסים השונים מתוך כתב היד.

1. נמצא בשליטה : (CONTROLLER)

חייב להרגיש שהוא נמצא במצבי שליטה בחיים. במצבים של חוסר שליטה אי וודאות או חוסר אונים הוא מרגיש מאוד מאוים.

2.הנמנע ( AVOIDER ) :

נמנע ממצבי לחץ. אדם שנמנע מלקחת יזמה והתחייבות , וכשיעמוד במצב לחץ יהיה בבעיה : או שיברח , או שיתכנס בתוך עצמו.

3.הבחור הטוב ( PLEASER) :

ישביע את רצון סביבתו, הוא מושפע מאוד ממה שיגידו עליו ויעשה הכל כדי לא לספוג ביקורת.במצבי ביקורת הוא נעלב מאוד מתמלא כעס ולא משתף פעולה.

4.עליונות מוסרית (SUPERIOR ) :

משמעות היא הדבר החשוב בחייו, דוגל בצדק מוחלט.

קוראת בין השורות